Як впоратися зі стресом на роботі

10.01.18

Питання, чому виникає стрес на роботі, як впоратися з ним цікавить багатьох. Іноді навіть незначна дрібниця може вивести нас з себе, спровокувати нервове напруження — на роботі ймовірність цього стрімко зростає.

Дратівливість, погіршення пам'яті, неможливість сконцентруватися, занепад сил, сонливість і неспокійний сон вночі — причиною всього цього може бути стрес. Як же пережити такий стан, зняти симптоми і побороти його наслідки?

Так, як впоратися зі стресом на роботі буває дуже складно, всі негативні емоції переносяться і на особисте життя — через це виникають конфлікти з друзями, рідними, коханою людиною, страждає інтимне життя. Через постійні переживання також не залишається ніяких сил на домашні справи, хобі та навіть на своїх близьких! Знати, як впоратися зі стресом на роботі необхідно і тому, що він може завдати серйозної шкоди здоров'ю!

У даній статті ми розповімо, з яких причин виникає стрес на роботі, як впоратися з ним в трудовий час, і як зняти його після роботи, що може бути, якщо не позбутися від стресу вчасно.

Причини стресу на роботі

Причини стресу на роботі можуть критися як в неправильній організації робочого процесу, так і в поганих фізичних умовах, в яких перебуває працівник. Нерідко причиною виникнення стресу можуть бути і особисті проблеми. У будь-якому випадку, переживання негативно выдзначаються не тільки на стані нервової системи і здоров'ї працівника, а й на якості його роботи, загальної продуктивності. Тому керівники повинні боротися за здоров'я своїх працівників і бути зацікавлені в створенні таких умов, в яких імовірність виникнення стресу буде мінімальною.

Причини стресу на роботі можуть бути наступними:

 • страх звільнення, або зниження в посаді;
 • невідповідне робоче навантаження — як перевантаження, так і недостатнє навантаження можуть стати причиною стресу;
 • конфлікт ролей — стрес виникає тоді, коли до працівника пред'являють суперечливі вимоги. Це можливо при наявності двох керівників (молодшого і старшого, формального і неформального);
 • невизначеність ролей — до працівника пред'являють невизначені вимоги, через що працівник смутно розуміє, що він повинен робити і що від нього очікують;
 • робота не викликає інтересу у працівника;
 • боротьба в недружньому колективі;
 • висока відповідальність, з якою працівник не справляється;
 • незадовільна зарплата;
 • фізичні фактори — занадто тепло, або занадто холодно, занадто яскраве, або слабке освітлення, надлишок шуму, волога.
 • навчіться дипломатично говорити «ні» в тих ситуаціях, коли доручена Вам робота не є Вашою зоною відповідальності. 

Чим загрожує стрес від роботи?

Стрес від роботи відзначається не тільки на стані нервової системи працівника, а й на всьому його організмі. Через постійні переживання людина стає більш дратівливою, неспокійною, їй важко боротися з неуважністю, значно погіршується пам'ять, вона не може позбутися від безсоння, нерідко переживає депресію.

Стрес від роботи також може стати причиною головних болей, порушень серцевого ритму, перепадів артеріального тиску і навіть однією з причин серьйозних захворювань, наприклад інфаркту міокарда. Від стресу страждає і травна система — гастрит, виразкова хвороба, коліт, розлади шлунку. Також у людей, які постійно переживають стрес, знижується імунітет, зростає ризик онкологічних захворювань.

Як пережити стрес на роботі

Не знаючи, як пережити стрес на роботі, більшість починає сприймати його як норму. Робота починає асоціюватися із суцільним негативом, який необхідно перетерпіти всього кілька довготривалих годин. Однак, стрес на роботі відчувають далеко не всі, тому не потрібно боятися щось змінювати — починайте боротьбу зі свого ставлення до роботи і закінчуючи самою роботою!

Ось деякі поради, як пережити стрес на роботі:

 • оцініть ситуацію і вирішіть, що залежить від Вас, а на що Ви не маєте ніякого впливу. Намагайтеся не зациклюватися на тому, що від Вас не залежить;
 • робіть перерви — щоб зняти напругу, прогуляйтеся, або просто встаньте і розімніться, подивіться у вікно, або просто закрийте на кілька хвилин очі. Дуже добре справляються дихальні практики, коли Ви відчуваєте, що перенапружені, дихайте глибоко. Зробіть кілька глибоких вдихів, потім затримайте дихання і видихайте через ніс;
 • боріться з відволікаючими факторами, не реагуйте на них;
 • не думайте про те, як Вас оцінять інші — зосередьтеся тільки на роботі і своїх можливостях;
 • акцентуйте увагу на тому, що у Вас вийшло, а не на тому, що не вдалося. Постійна критика по відношенню до себе, є частою причиною стресу;
 • правильно розподіляйте свій час і розставляйте пріоритети.

к правильно боротися зі стресом на роботі і повністю позбутися від нього

Перераховані вище поради, як боротися зі стресом на роботі, допомагають далеко не всім і тим більше не відразу. Тут потрібно терпіння і щоденна практика! Крім цього, потрібно переглянути свій спосіб життя і поза роботою. Перш, ніж шукати відповідь на питання, як позбутися від стресу на роботі, слід розібратися і в причині стресу. Якщо робота не викликає у Вас ніякого інтересу, потрібно пошукати те, що буде Вам до душі.

Аромотерапія на робочому меісці

Намагайтеся зробити обстановку на роботі максимально спокійною і комфортною. Наприклад, відмінно знають, як позбутися від стресу на роботі, фахівці в галузі ароматерапії. Для цього вони рекомендують використовувати заспокійливі запахи (бергамот, грейпфрут, сандалове масло, масло троянди, лаванди), які допомагають справлятися з напруженою ситуацією. Можете скропити цими маслами предмети свого робочого столу, або додати кілька крапель їх в звичайний освіжувач для повітря. Допоможе пережити напругу і позбавитися від симптомів трав'яний чай (ромашка, меліса, липа, м'ята), шоколад.

Якщо все ж нічого не допомагає і Ви вже не знаєте, як боротися зі стресом на роботі, доцільним буде звернутися до лікаря. Не виключено, що Вам знадобляться медикаментозні заспокійливі засоби для зняття симптомів.

Як зняти стрес після роботи

Знати, як зняти стрес на роботі, не завжди достатньо — необхідно також знати, як зняти стрес після роботи і як справлятися з переживаннями поодинці!

Повноцінне і регулярне харчування, більше відпочинку (бажано на свіжому повітрі), хобі, спорт, або легкі фізичні вправи, масаж, спілкування з приємними людьми — ось що допоможе Вам позбутися від проблеми і вирішити питання, як зняти стрес після роботи. Відмінно розслаблює лазня, джакузі. Якщо Ви відчуваєте, що дуже втомилися, візьміть відпустку.

Скрыть со списка: 
Нет