Підвищена збудливість у дітей

21.12.17

Для більшості дітей характерна непосидючість, гіперактивність, нерідко нервозність. Це пов'язано з тим, що діти більш цікаві, більш чутливі, ніж дорослі, вони більш гостро реагують на світ і по-різному сприймають все, що в ньому відбувається.

Однак часто підвищена збудливість стає серйозною проблемою і вимагає не тільки застосування будь-яких заходів з боку батьків, а й комплексного лікування даного синдрому.

Підвищена збудливість у дітей може проявлятися по-різному — від невмотивованої агресії і безпричинного крику дитини до головних болів, безсоння, рухових розладів і інших симптомів.

Все це пов'язано з порушенням роботи нервової системи.

Підвищена збудливість у дітей стає проблемою не тільки для батьків, але і безпосередньо для самого малюка — він розсіяний, не може сконцентрувати увагу, у нього погіршується пам'ять, внаслідок чого він значно відстає від своїх однолітків у розвитку.

У цій статті ми розповімо, з яких причин найчастіше виникає підвищена збудливість нервової системи, якими симптомами вона проявляється у дітей, а також, як проходить її лікування і які таблетки допоможуть заспокоїти нервову систему дитини.

Синдром підвищеної збудливості у дітей

Синдром підвищеної збудливості у дітей досить часте явище. Він характерний приблизно для 40-45% дітей раннього віку, а також для 10-15% дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Приблизно в 3 рази частіше даний синдром зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток.

Синдром підвищеної збудливості у дітей проходить з віком тільки в 30% випадків, в інших він зберігається і вимагає постійної медикаментозної корекції. У дітей раннього віку і дітей старшого віку підвищена нервово-рефлекторна збудливість проявляє себе по-різному. Далі розглянемо основні причини і симптоми даної патології.

Причина підвищеної збудливості у дитини

Підвищена збудливість у дитини є результатом дії багатьох чинників, проте, основна причина — це перинатальне ураження ЦНС (внутрішньоутробна інфекція, родова травма, гіпоксія). Прийом медикаментозних засобів, токсикози і захворювання матері під час вагітності, куріння, вживання алкогольних напоїв — все це також сприяє народженню дитини з симптомами підвищеної збудливості.

Підвищена збудливість у дитини нерідко має перехідний характер, будучи всього лише реакцією на стрес, або захворювання. Кольки, прорізування зубів, грижа, дисбактеріоз, дефіцит вітаміну Д — часті причини синдрому підвищеної збудливості.

Підвищена нервова збудливість, її симптоми

Чим же проявляється підвищена нервова збудливість? Симптоми даної патології можуть значно відрізнятися і залежать в першу чергу від віку дитини. Найчастіше, підвищена нервова збудливість дає про себе знати вже в перші місяці життя дитини і за сприятливого перебігу зникає до 1 року.

Підвищена нервова збудливість, симптоми у дітей раннього віку

У дітей раннього віку даний синдром проявляється посиленою руховою активністю, розладами сну, безпричинним плачем і занепокоєнням. Під час крику у дитини спостерігається акроціаноз, блідість, або ж почервоніння шкірних покривів, частішає дихання і серцебиття, підвищується потовиділення. Діти з синдромом гіперзбудливості погано беруть груди, відволікаються на зовнішні подразники під час годування, погано набирають у масі, страждають частими відрижкою і кишковою дисфункцією (запори, проноси).

Одними з основних симптомів є рухові порушення — гіпертонус м'язів, який може раптово зміняться гипотонусом, клонуси стоп, тремор підборіддя і кінцівок, ністагм.

Одними из основных симптомов являются двигательные нарушения ― гипертонус мышц, который может внезапно сменятся гипотонусом, клонусы стоп, тремор подбородка и конечностей, нистагм.

Підвищена нервова збудливість, симптоми у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку

У старших дітей підвищена збудливість проявляється такими симптомами, як гіперактивність, надлишкова імпульсивність, безпричинна агресія. Такі діти не можуть сконцентрувати свою увагу на чомусь одному, не можуть довести розпочате до кінця, погано сприймають і запам'ятовують інформацію. Внаслідок цього вони відстають від своїх однолітків в психомоторному розвитку, нерідко у них спостерігаються проблеми з мовою (заїкання). Енурез, енкопрез, тривожні розлади, тики, парасомніі, головні болі, безсоння — ці симптоми також нерідко входять в синдром гіперзбудливості.

Лікування підвищеної збудливості

Лікування підвищеної збудливості в першу чергу передбачає забезпечення дитині комфортної, спокійної обстановки вдома. Також рекомендується довше гуляти на свіжому повітрі, суворо дотримуватися розпорядку дня.

Лікування підвищеної збудливості не обходиться одними тільки медикаментозними засобами. Воно повинно включати також курси масажів, ЛФК, доцільною буде і гідротерапія, фізіотерапія (електрофорез, парафінові аплікації), фітотерапія.

Що стосується медикаментозного лікування, то часто призначаються ноотропні, седативні, судинні таблетки, метаболічні, гомеопатичні препарати, психостимулятори, антидепресанти. У деяких випадках лікування не обходиться і без допомоги дитячого психолога, логопеда.

Таблетки для заспокоєння нервової системи

Таблетки, що заспокоюють нервову систему є обов'язковими, але при цьому не основними, в лікуванні підвищеної збудливості. На сьогоднішній день існує широкий вибір таких препаратів, але перш, ніж давати їх дитині з синдромом гіперзбудливості, потрібно обов'язково порадитися з лікарем!

У лікуванні підвищеної збудливості нервової системи використовують такі основні групи препаратів, як седативні препарати, транквілізатори і психостимулятори. Широко застосовуються і гомеопатичні таблетки для заспокоєння нервової системи.
Тенотен детский

Багато лікарів в процесі лікування віддають перевагу гомеопатичним засобам. На особливу увагу заслуговують заспокійливі таблетки для нервової системи Тенотен дитячий. Вони показані дітям з трирічного віку, при дотриманні рекомендованого інструкцією дозування Тенотен не викликає побічних дій, а також не викликає звикання. Таблетки для нервової системи Тенотен дитячий відмінно справляються з синдромом підвищеної збудливості, забезпечуючи седативний, заспокійливий та протитревожний ефект.

Скрыть со списка: 
Нет