Наслідки сильного стресу

18.01.18

Більшість з нас вважає стрес прийнятним і навіть не замислюється, які можливі наслідки сильного стресу. Насправді, стрес є нормальною реакцією організму на різні фізичні, або психічні чинники, які організм розцінює як загрозу. Це може бути психічна травма, конфліктна ситуація, важлива зустріч, іспит, або виступ, а також вплив температури, голоду, світла.

В умовах стресу організм мобілізує всі свої захисні сили. В першу чергу в кров викидаються в значній кількості адреналін і кортизол. Крім цього, прискорюється серцебиття і дихання, підвищується тиск, м'язи напружуються, загострюються всі почуття. Завдяки всьому цьому збільшується сила і витривалість, прискорюються реакції, загострюється увага — організм приводиться в дію і готовий або боротися з небезпекою, або бігти від неї (<< боротьба, або втеча >>).

Однак часто стрес може виникати у відповідь на незначні конфлікти на роботі, або вдома, дрібні неприємності, або навіть звичайну їзду в громадському транспорті. Наслідки стресу в такому випадку дуже серйозні і стосуються не тільки нервової системи, але і інших систем організму. Наслідки сильного стресу позначаються і на працездатності людини, як розумової, так і фізичної, на якості його життя.

У цій статті розповімо, до чого призводить постійний стрес, які можливі наслідки стресу для організму, а також як позбутися від сильного стресу.

До чого призводить постійний стрес

Більшість з нас навіть не замислюється, до чого призводить постійний стрес і не надає йому особливої ​​уваги. Розлади пам'яті та уваги, нездатність концентруватися, тривога і неспокій, дратівливість, депресія, безсоння, соматичні розлади — далеко не все, до чого призводить постійний стрес. Якщо вчасно не вжити заходів і не навчитися справлятися зі стресовими ситуаціями в подальшому, наслідки можуть бути дуже серйозними — не дарма ж кажуть, що всі хвороби від нервів!

Наслідки стресу для організму

Наслідки стресу для організму безпосередньо залежать від тривалості і сили стресу, а також від індивідуальних особливостей нервової системи кожної конкретної людини, його стійкості до стресу. Наслідки стресу призводять до порушення майже кожної системи організму — особливо страждає не тільки нервова, а й серцево-судинна, травна, ендокринна системи.

Всі негативні наслідки стресу обумовлені не тільки виснаженням нервової системи, але і дією значної кількості стресових гормонів (адреналін, кортизол).

Постійні високі концентрації глюкокортикоїдів можуть сприяти розвитку м'язової дистрофії, остеопорозу, різних захворювань (в тому числі і онкологічних), витончення шкірних покривів, зниження регенеративних здібностей шкіри.

Також наслідки стресу для організму можуть бути наступними:

 • Стенокардія, інфаркт міокарда.
 • Підвищення артеріального тиску.
 • Безсоння, неврози, депресії.
 • Гастрит, виразкова хвороба шлунка, коліт.
 • Жовчнокам'яна хвороба.
 • Зниження імунітету.
 • Погіршення пам'яті, уваги.
 • Безпричинна втрата ваги, або його збільшення.

Як впливає стрес і його наслідки на життя в соціумі

Стрес і його наслідки небезпечні не тільки для людини, у якого він виник, але і для тих, хто з ним спілкується. Дратівливість, конфліктність, недовірливість, негативізм, апатія, безпричинна агресія — до всього цього схильний людина, що зазнає сильний стрес. Наслідки цього — звуження кола спілкування, небажання спілкуватися з боку колишніх друзів, образи, конфліктні ситуації.

Постійні проблеми в навчанні, або на роботі, неуспішність, конфлікти з керівництвом — все це також тягне за собою стрес. Наслідки стресу такі, як неуважність, незібраність, погіршення пам'яті, нездатність концентруватися, зниження працездатності, сприяє виникненню проблем у професійній діяльності.

Стрес і його наслідки також негативно позначаються на відносинах в сім'ї — постійні сварки, незацікавленість в статевих стосунках нерідко призводить до розлучення.

Отже, стрес, наслідки якого небезпечні не тільки для самого пацієнта, але і для оточуючих, вимагає негайних дій. Як позбутися від проблеми, розповімо далі.

Як позбутися від постійного сильного стресу

Життя кожної сучасної людини не обходиться без стресових ситуацій. Однак, щоб уникнути серйозних наслідків, потрібно знати, як позбутися від постійного стресу, а також як йому запобігти. Деякі люди вміють справлятися зі стресом, навіть сильним, самостійно, а деяким потрібна допомога лікаря.

Існують різні методики, як позбутися від постійного стресу. Найбільш ефективні з них такі:

 • Позбавлення від негативних емоцій за допомогою крику, плачу.
 • Дихальна гімнастика — правильне дихання сприяє відновленню емоційного стану, заспокоєнню, зняттю напруги.
 • Фізична активність.
 • Підтримка близьких людей.
 • Відвідування лазні, масаж, прослуховування улюблених композицій, малювання.

Як позбутися від сильного стресу знає також традиційна і народна медицина. Зняти тривогу, заспокоїти, зменшити дратівливість допоможуть рослинні, гомеопатичні препарати, транквілізатори. Однак перед їх застосуванням рекомендується проконсультуватися з лікарем.

Якщо Ви не знаєте, як позбутися від сильного стресу, а перераховані вище поради не допомагають, доцільним буде звернутися до лікаря для комплексного обстеження і лікування.

Скрыть со списка: 
Нет