Седативний засіб - це ...

03.01.18

Заспокійливі, або седативні засоби — це група препаратів, яка використовується переважно для лікування нервової системи, а також в стоматології. Седативний засіб називають ще психолептиком. Ці препарати можуть бути як рослинного, так і синтетичного походження.

Седативний засіб — це засіб, який здатний заспокоювати, знімати напругу і занепокоєння, не викликаючи при цьому сонливості. Воно має не настільки сильний ефект, як транквілізатор, однак, характеризується доброю переносимыстю і низькою ймовірністю розвитку побічних ефектів.

У цій статті розповімо, що є показанням до прийому седативних таблеток, який седативний засіб відпускається без рецепта лікаря, який можна давати дітям, а також, як вибрати заспокійливий засіб.

Седативні засоби, показання до застосування

Коли необхідні заспокійливі седативні засоби? Показання до застосування цих препаратів різноманітні. Їх призначають при нервових розладах, при дерматологічних захворюваннях (екзема). При деяких процедурах в стоматології разом з місцевою анестезією також застосовують седативні засоби. Показання до призначення седативних препаратів наступні:

Підвищена роздратованність

 • підвищена дратівливість;
 • агресивність і злість;
 • занепокоєння, тривога;
 • неможливість розслабитися, відчуття напруги;
 • головні болі;
 • неможливість контролювати емоції;
 • погіршення пам'яті, неможливість сконцентруватися, неуважність;
 • порушення тривалості і якості сну, безсоння.

Седативні препарати без рецепта лікаря

У більшості випадків відпускаються седативні препарати без рецепта лікаря. Це пов'язано з тим, що до складу таблеток входять або рослинні екстракти, або не сильнодіючі речовини, завдяки чому ризик розвитку побічних ефектів, або звикання досить низький. Сильні седативні засоби без рецепта зазвичай випускаються у вигляді крапель, а не таблеток — це дозволяє дотримуватися точних показань і дозування.

Седативні препарати без рецепта лікаря представлені кількома групами, а саме:

 • препарати рослинного походження — Валеріана, Собача, Півонія, Пассифлора;
 • комбіновані седативні засоби — без рецепта лікаря відпускаються Корвалол, Валокордин, Валоседан, Фітосед, Дорміплант, Алвоген Релакс, Ново-Пасит, мікстура Бехтерьова;
 • броміди (препарати брому) - Натрію бромід, Калію бромід, Бромізовал, Адоніс Бром. Ці седативні препарати без рецепта добре заспокоюють, проте можуть викликати легку сонливість.

Седативний ефект також мають транквілізатори і деякі ноотропи.

Барбітурати (Барбаміл, АМІТАН, Фенобарбітал, Мединал) в малих дозах і коротким курсом також застосовуються, як седативні препарати, однак, вони відпускаються переважно за рецептом лікаря.

Седативні засоби. Препарати для дітей

Дитячий вік є протипоказанням до застосування більшості заспокійливих засобів. Однак, існують і спеціальні седативні препарати для дітей. Підвищена дратівливість, нервозність, синдром дефіциту уваги і гіперактивності, синдром підвищеної нервово-рефлекторної збудливості — це далеко не весь список, коли показані седативні засоби для дітей.

Для новонароджених діток підійдуть Валеріана, М'ята, Пустирник. Їх можна застосовувати або у вигляді слабких чаїв, або додавати відвари в ванночку при купанні. Також дозволені препарати Дормікінд, Пантогам. Седативні препарати для дітей постарше відрізняються великим вибором. До них належать Тенотен дитячий, Нотта, Магне В6, Фенибут, Зайченя, Персен.

Перш, ніж купувати седативні засоби для дітей, слід проконсультуватися з лікарем і ретельно ознайомитися з інструкцією.

Як вибрати седативні заспокійливі таблетки

Седативні заспокійливі препарати відрізняються широким асортиментом. Вони різні за ціною, за складом, за формою випуску (таблетки, капсули, сироп, настій). Для дітей краще вибирати сироп, для дорослих — седативні таблетки.

Вибираючи седативні заспокійливі таблетки в першу чергу потрібно звертати увагу на склад. Препарати натурального походження більш безпечні і рідше викликають побічні ефекти. Також вибір буде залежати від того, наскільки швидкий ефект Вам потрібен.

Седативні таблетки рослинного походження дають ефект при тривалому застосуванні, а такі препарати, як, наприклад, броміди заспокоять швидко, але в той же час можуть викликати сонливість і млявість. Відмінний ефект дають комбіновані препарати Корвалол і Валокардин, до складу яких входять барбітурати в невеликій кількості. Однак тривале застосування таких препаратів протипоказано, так як існує ризик розвитку звикання.

Незважаючи на те, що більшість заспокійливих препаратів відпускається без рецепта, перш, ніж робити вибір, проконсультуйтеся з лікарем!

Скрыть со списка: 
Да